ErasmusDays în perioada 14-16 octombrie, Școala primară “Carol I, Iași”

Și anul acesta, cu ocazia evenimentului european #ErasmusDays desfășurat în perioada 14-16 octombrie, Școala primară “Carol I, Iași” a organizat o serie de activități antrenante, care au avut ca scop consolidarea celor 12 ‘obiceiuri’ de succes precum și conștientizarea celor mici cu privire la importanța cultivării acestora în viața profesională. Copiii claselor a II-a A si a III-a D au putut astfel descoperi, in cadrul unor ateliere de lucru susținute chiar de un grup de părinți entuziaști, care sunt ‘obiceiurile’, valorile, abilitățile pe care se bazează activitatea lor profesională și cât este de important ca acestea să fie dezvoltate chiar din primii ani de școală. Atmosfera de lucru, entuziasmul copiilor, dar și al părinților care s-au pus pentru câteva zeci de minute în locul colegilor noștri învățători, ne-au reîntărit credința că educația de calitate se realizează întotdeauna cu implicarea și colaborarea celor trei factori principali: copil, profesor, părinte.

O altă activitate desfășurată în cadrul aceluiași eveniment a fost și o premieră în școală. Este vorba despre un scurt dialog online cu copii de școală primară din Portugalia, moment pentru care copiii s-au pregătit cu bucurie, curiozitate și multe emoții. Crearea unui context de comunicare autentic într-o limbă străină chiar de la această vârstă, cu ajutorul platformelor de comunicare online, a fost o experiență inedită pe care ne dorim să o repetăm cât de curând, în ciuda dificultăților tehnice cu care ne-am confruntat.

Erasmus Days
Erasmus Days   Erasmus Days

Simpozionul județean "Motivație și performanță în practica școlară"

afis

Despre empatie la Școala Primară "Carol I" Iași

Odată reîntorși din vacanța prelungită de primăvară, elevii noștri au învățat despre Empatie, au conștientizat importanța acestei trăiri în viața de fiecare zi și au experimentat ce înseamnă “a te pune în papucii celuilalt” prin activități antrenante, create chiar de dascălii lor.

Despre empatie la Scoala Primara "Carol I" Iasi

Publish modules to the "offcanvs" position.

Free Joomla! templates by Engine Templates